Cała biblioteka filmów i gier w kieszeni? Brzmi świetnie, ale czy tylko pojemność ma znaczenie? Dla większości użytkowników karta pamięci 512 GB to niemal abstrakcja, a wraz z pamięcią wewnętrzną telefonu np. 512 GB, to już ogromna przestrzeń na najróżniejsze treści. Co warto sprawdzić przed zakupem nowej karty pamięci microSD do smartfona?

Pojemność to jedno, ale ważne są też inne parametry!

Wybór odpowiedniej karty pamięci oczywiście zaczyna się od określenia jej pojemności. Im więcej, tym lepiej, ale faktem jest, że nic nam po pojemnej karcie pamięci microSD np. 512 GB, gdy nie będziemy mogli z niej w pełni korzystać? Co to oznacza? To tak, jakby kupić ogromny garaż, który zamiast obszernej bramy wjazdowej ma malutką furtkę. Owszem, jest wielki, ale kompletnie bezużyteczny.

Tak samo może być z pojemną kartą pamięci. Pamiętajmy, że na parametry karty pamięci składają się nie tylko jej pojemność, ale również prędkości odczytu i zapisu danych, jak również jej trwałość. O co chodzi z tą trwałością? Otóż mówimy o wydajności i niezawodności z biegiem czasu tzn. jak długo możemy z niej bez przeszkód korzystać, zapisywać, kopiować, kasować itp. Karty pamięci microSD niektórych nieznanych producentów tzw. „no name”, kuszą korzystnym stosunkiem ceny do pojemności, ale w niektórych przypadkach jakość może okazać się dyskusyjna. Bardzo niskie prędkości transferów, bezpieczeństwa danych i ilości cykli zapisu/odczytu. Może to prowadzić do sytuacji, w której odczyt lub zapis danych będzie niezwykle wolny lub w niektórych przypadkach, nawet niemożliwy. Nie ma nic bardziej irytującego niż uszkodzone pliki lub przerwany proces kopiowania po kilkunastu minutach.

Co w takim razie robić? Rezygnować z zakupu pojemnej karty pamięci? Nic z tych rzeczy! Karta pamięci microSD 512 GB to świetny wybór, ale podczas zakupu należy zwracać uwagę na pozostałe parametry tj. klasy prędkości, transfery odczytu/zapisu, trwałość i wydajność etc. Optymalnym wyborem może być karta pamięci microSD Samsung EVO Plus o pojemności 512 GB (są również warianty o pojemności 64, 128 oraz 256 GB). To idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą się godzić na żadne kompromisy. Karta pamięci EVO Plus jest zgodna ze standardami UHS-I i klasą szybkości U3 (Klasa 10) co oznacza szybkości odczytu danych do 130 MB/s. Szybkość zapisu i odczytu danych, mnóstwo miejsca na najróżniejsze treści, a do tego pewność działania przez wiele lat.

Artykuł powstał przy współpracy płatnej z Samsung Electronics Polska.