Internet to miejsce, które ma wiele zalet dla przeciętnego użytkownika, a szczególnie w dzisiejszych czasach. To tam szukamy pracy, poznajemy drugą połówkę, robimy zakupy czy też utrzymujemy znajomości z najbliższymi. Ciągły rozwój sieci internetowej, programów oraz aplikacji jest jak najbardziej pozytywny, bo ułatwia nam funkcjonowanie, ale również niestety niesie to za sobą pewne zagrożenia. To spora szansa dla oszustów, którzy coraz lepiej podszywają się pod firmy czy też stosują różne techniki perswazji, aby na samym końcu okraść nas z pieniędzy i tożsamości. Można jednak tego uniknąć, a z naszymi 7 sposobami na poprawę prywatności stanie się to naprawdę proste.

1. Korzystaj z VPN-a

Dobrym sposobem na poprawę swojej prywatności jest to, aby wykupić usługę korzystania z VPN. Ponadto pozwala on na korzystanie z treści niedostępnych w naszym kraju poprzez połączenie się z innym serwerem. Sprawia to, że czujemy się po prostu pewniej i nie jesteśmy tak bardzo widzialni i tym samym możemy korzystać z internetu bez większych przeszkód.

2. Wysyłanie anonimowych SMS

Jeżeli obawiamy się, że nasz telefon jest zainfekowany i nie chcemy być podsłuchiwani/podglądani, to jak najbardziej warto korzystać z możliwości wysyłania SMS przez internet. Jest to opcja zdecydowanie bardziej bezpieczna i dzięki temu nie trzeba się obawiać, że nasze wiadomości trafią w niepowołane ręce. Anonimowe smsy to opcja szczególnie dla tych, którzy są osobami publicznymi bądź też mają różnego rodzaju obawy o to, że ktoś na nich czyha.

3. Instalacja programu antywirusowego

Kolejnym krokiem ku temu, by być osobą bardziej bezpieczną w internecie jest instalacja programów antywirusowych. Są one w dzisiejszych czasach prawdziwym obowiązkiem, by strzec nas przed niekontrolowanymi treściami w internecie, ale również dbać o to, by wirusy nie wdarły się do naszego komputera. Jest wiele rodzajów antywirusów na rynku, natomiast za bardzo dobrej klasy program trzeba zapłacić, jednak jest to „gra warta świeczki”, bo bezpieczeństwo w sieci ściśle jest związane z naszą prywatnością.

4. Częste czyszczenie historii

Częste usuwanie historii to dobry krok, gdy korzystamy z komputera, z którego korzysta wiele osób. Może być to m.in. komputer służbowy, do którego przecież zawsze ktoś może zajrzeć. Nikt nie chce podglądać tego, co sami oglądaliśmy, bo może być to historia przeglądania mediów społecznościowych, poczty czy też po prostu zwykłych artykułów. Ciekawym krokiem jest również usuwanie historii rozmów, by nikt nie mógł się o nas dowiedzieć więcej niż sami o sobie powiemy.

5. Zdrowy rozsądek zawsze w cenie

Bardzo ważne jest to, aby nie wierzyć w „magiczne reklamy”, które już na pierwszy rzut oka mogą przyciągać wzrokiem. Na tym właśnie bazują oszuści – na zwykłej ludzkiej ciekawości. Nawet jedno kliknięcie myszką może mieć przykre konsekwencje, więc jak najbardziej warto tego unikać.

6. Unikanie podawania haseł

Oszuści mają coraz to nowsze metody. Pamiętajcie, że jeżeli ktoś poprosi was o jakiekolwiek podanie hasła do byle jakiego, nawet najbardziej błahego konta, to nigdy tego nie róbcie! Dotyczy to również wszelkich banków oraz innych instytucji publicznych. Chcąc być jak najbardziej bezpiecznym, nie wolno pod żadnym pozorem podawać hasła, bo jest to „woda na młyn” dla naciągaczy, którzy żerują na naszej naiwności.

7. Sprawdzanie skróconych linków

Skrócone linki w obecnych czasach dominują w internecie. Jeżeli otrzymamy jakikolwiek link, to warto odwiedzić wcześniej strony internetowe, które rozszyfrują ten link. Może zdarzyć się taka sytuacja, że pod tym linkiem będzie czekać na nas zagrożenie. Dotyczy to takich witryn jak bit.ly, TinyURL czy fb.me. Otrzymanie w wiadomości takiego linku nawet od znajomego niekoniecznie musi być bezpieczne. W przypadku wątpliwości, dobrze będzie zapytać, czy dany link przekieruje nas w bezpieczne miejsce.